İçli Köfte...

2009-01-03 12:52:00Bende bu yeni yılda içli köfte yaptım bütün günümü aldı hatta bir gün önceden hazırladım, geceydi ben hala içli köfteyle uğraşıyordum, tabi çok tecrübeli değilim bu konuda 3. yada 4 . denememdir ama gittikçe güzelleştiğini farkettim  bu sefer gerçektende tam not verdim kendime ama herzaman yapılabilecek birşey değil yani kendi adıma konuşayım zamanım genelde dışarıda geçiyor bu yüzden evde olmam lazım ki içli köfteyi yapayım neyse ben size nasıl yaptığımı anlatayım,:
İlk önce içini hazırladım donsun diye, 1 büyük soğanı yemeklik doğradım, tencereye teryağ koyarak ilk önce 2 çorba kaşığı dolmalık fıstığı kavurdum ve soğanları ilave ettim ve ölünceye kadar pişirdim. Başka bir tencerede yine tereyağ koyarak 350-400 gr. kıymayı kavurdum, irice dövülmüş cevizleri,  önceden ıslamış olduğum 1 çorba kaşığı kadar kuş üzümlerini, tuz, karabiber, yenibahar çok azda tarçın ilave ettim, ocağı kapattım, ayrı yerde pişirdiğim soğanlarıda ilave ettim ve karıştırdım....(Püf nokta: kesinlikle iç harca sıvıyağ kullanılmayacak, tereyağ yada margarin donması açısından) donması için buzdolabına yada hava soğuksa zaten hemen donuyor. Daha sonra dışını hazırlıyoruz.
1/2 kilo ince bulguru 1 su baradağı soğuk suyla ıslattım ve biraz beklettim, biryerde okudum birazda kalın bulgur atın diyordu diğer denemelerimde koymamıştım 1/2 su b. kadar koydum ama bir daha yaptığımda koymayacağım, içine karabiber 1 çorba kaşığı salça tuz koyarak yoğurmaya başladım ellerimi sürekli su ile ıslatarak bulguru yoğurdum daha sonra içine yağsız 200 gr. kıyma ilave ettim ve  yoğurmaya devam ettim bir avuç un ve bir avuç irmik ilavesiyle yoğurmaya devam ettim tabi sürekli ellerimi ıslatarak ,(eldivenle yoğurmanızı tavsiye ederim) aşağı yukarı 45-50 dak yoğuruluyor, olduğunuda hamuru elinizle yuvarlayıp işaret parmağınızı ıslatarak ortasını oyuyorsunuz çatlama olmuyorsa olmuş oluyor, oyma işlemini elinizi ıslatarak yapıyorsunuz ve inceltiyorsunuz içini doldurup su yardımıyla kapatıyorsunuz. Gerçektende bu işlem çok zor oldu benim için çok oyalıyor, içli köfte aparatı kıyma makinalarıyla birlşkte satılıyor, eğerki bu aparatı edinirsem sürekli yaparım içli köfteyi, çünkü bu ilem çok oyalıyor, ben çok zorlandım , sonra, ben içli köfteleri tuzlu  kaynar suda haşladım, haşlandığınıda şöyle anlıyorsunuz , kaynar suya atınca köfteler dibe çöküyor olmaya başlayınca suyun üstüne çıkıyor olanları alıyoruz, biz kızartma seviyoruz kızartma işlemini haşlamadan yapıyorlar ama ben her türlüsünü denedim, haşlayıpta kızartmak daha güzel oluyor. Ben köfteleri bir gün önceden haşlayıp soğuyunca dolaba koydum ve ertesi gün akşam bol kızgın yağda güzelcene kızarttım. Afiyet olsun....

0
0
0
Yorum Yaz
< Sayaç
Besucherzähler
Sayaç