Sütlü Ekmek

2009-05-03 18:13:00

Sütlü Ekmek 1
Sütlü Ekmek 2     Yumuşak ekmek seviyorsanız birde vitaminli olsun diyorsanız bu ekmeği mutlaka denemelisiniz. Çocuklarında çok severek yiyebileceği bir ekmek, Kızarmış ekmeğin tadıda bir başka oluyor, sıcak sıcak tereyağla eriyip bütünleşmesi harika, hele kokusu ben çok seviyorum, bu ekmeği deneyin diyorum,çok lezzetli oldu,  tarifi 40 fırın ekmekten aldım...Arkadaşıma çok teşekkür ediyorum.Tarif şöyledir.:
3 bardak beyaz un, 1 çorba kaşığı şeker, 1 silme tatlı kaşığı tuz, 1 bardak ılık süt, 1 tatlı kaşığı iSütlüekmek 3nstant kurumaya, 25 gram yumuşak tereyağ .
     Unu, tuzu, şekeri, mayayı bir kapta karıştırın, tereyağını ilave edip 1 dak. yoğurun.Ilık  Sütü ilave ederek hamuru 10 dak. yoğurun. Hamurunuz kolay şekil almalı ve yumuşak olmalı. Hamurun ağzı kapalı bir kapta 1-2 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu sürede hamurun hacmi 2 katına çıkmalı. Hazırladığınız hamuru mutfak tezgahının üzerinde iki elinizle yuvarlayın şekil verin yada benim yaptığım gibi iyice unlanmış kalıba yerleştirip 1 saat daha kabarmasını bekleyelim. Önceden ısıtılmı fırında 25 dakika yada üzeri kızarıncaya kadar pişirelim. Afiyet olsun....

0
0
0
Yorum Yaz